Weekend round-up

- Advertisement -

Other winners – Graeme Pitman Memorial Trophy for Endeavour: Martyn Miles.

Most Improved Swimmer of the Year: Martin Boleat.

Tim Collins Memorial Trophy for Wheelchair Sports Person of the Year: Thomas Arnold.

JSAD Patrons’ Award for Coach of the Year: Jeannine Carey.

Alan Kelly Memorial Trophy for Gymnastic Achievement: Alex Buesnel.

JSAD’s Special Merit Award: Harry Smale and Samantha Godel.

Vernon Tomes Memorial Trophy for Team of the Year: JSAD 26×1 Marathon Relay Team.

The awards coincided with the JSAD Games in which Aaron Boschat won the Bates Bree Trophy for Most Improved Wheelchair Tennis Player.

The Saints Alive Badminton Club were awarded trophies to the two most improved players Vivienne Bateson and Paul O’Kelly, both from Coventry Special Olympics.

Other results – Tchouk Ball: North and West Cheshire Special Olympics beat a combined Rest of the World team.

Swimming: 1, Jersey; 2, N&W Cheshire; 3, Coventry.

Athletics: 1, N&W Cheshire; 2, Birmingham; 3, Coventry; 4, Jersey.

Bowls: 1, Cardiff Chameleons; 2, Jersey; 3, Birmingham.

Stand up basketball: 1, Jersey; 2, N&W Cheshire; 3, Solihull.

Penalty shoot out football: 1, Jersey A; 2, Jersey B; 3, Birmingham.

Wheelchair Basketball: Rossboroughs beat Investec Zebras 15-5.

BADMINTON – Double win for Agathangelou: Jersey’s Mariana Agathangelou won both the women’s doubles and the mixed doubles at the British Universities Badminton Championship yesterday.

With Hayley Connor the Bath University pair beat fellow Bath players Laura Cousins and Philippa Kirby 21-13, 21-11 for the women’s title and then paired with Harry Wright, Agathangelou beat George Bevan and Hayley Connor 21-10, 21-19 in the mixed final.

Island impact: Alex Hutchings and Jade Coombs-Goodfellow both won Under-17 singles titles at the Guernsey Junior Open Badminton Championship before going on to take doubles titles – Hutchings with Michael Johnson from Liverpool and Coombs-Goodfellow with fellow Jersey player Marilisa Garnier.

The latter claimed her second title with Johnson in the mixed doubles.

There were also wins for Matthew Bignall and Richard Streets in the U15 boys’ doubles and Katherine Thornton in the U19 girls’ doubles with Guernsey’s Kiara Green.

RUGBY – Jersey dominate: Jersey RFC’s Development side beat their Guernsey counterparts 57-5 at St Peter yesterday afternoon, having led 43-0 at half time.

BOXING – Munroe makes progress: Leonis ABC’s Boyd Munroe won the Western Counties Novice Championship with a third round stoppage of Empire ABC’s Michael Waldron in Bristol on Saturday evening.

Boxing in the Class B 60 to 64 kilo, under 20 bouts category, Munroe now moves forward to the next stage of the National championships.

He will be joined there by Pisces ABC’s Sam Bowen who was left without a challenger at the Western Counties stages.

Amateur boxers from Leonis and Sheffield shared the Horizon Group’s Gold Cup at Hotel L’Horizon on Saturday night after the eight bouts produced a 4-4 draw.

HOCKEY – Jersey success: Investec Jersey Men’s 1st XI beat East Division I leaders Crostyx away in Woodford, Essex, yesterday to make it to the last 16 of the UK Harrod Trophy with a 5-2 win.

Meanwhile RWB Ladies won the CI Championship for a record sixth time in a row, beating Quackers 2-1 in the final.

Runners up were Jersey Ladies and Guernsey’s Dolphins.

League results – Investec JHA Men’s League Div I: OV Convicts 5; Vic College 1sts 0.

IFG Hautlieu 0; JHC Thornbacks 1.

Div II: JHC Tigers 3; V College Colts 4.

JHC Lions 5; V College 2nds 1.

Crusaders 1sts 3; IFG Hunters 2.

Women’s Development Div: Nomads 2nds 0; Jersey Ladies 2nds 3.

SHOOTING – Soggy success for Le Brun: Despite the appalling weather, many competitors braved the torrential rain to enter the Lecq Clay Target Club’s 100 Bird Sporting yesterday with Richard Le Brun winning Class A with 85 ex 100.

Second was Shaun Roberts, 73, and third was Dave Le Rendu on 72.

Other results – Class B: 1, Graham Le Cornu 76; 2, Andy Stead 74; 3, Martin Shales and Chris Settle 73.

Class C: 1, Mick Brown 71; 2, Chris Pett 61; 3, Matthew Peach 56.

Brown on target : Bob Brown was High Gun in Crabb? Clay Pigeon Club’s 50 Bird Sporting yesterday with 36 x 50.

Other results – A Class: Terry Miller 27; B Class: Adrian Fox 31; C Class: Sid Clements 23 x 50.

GOLF – Scottish win: Ray Pearce, 12 hcp, won the Demi Golf Society Scottish Cup on Saturday with a net 58.

Colin Gibbs, 12 hcp, was second on 62 and Paul King, 12, was third on 64.

Wheatlands action: Marcel Le Claire, 15 hcp, won the Wheatlands Golf Course Men’s Pro-Quip Stableford on Saturday with 39 points.

Trevor Allen, 11 hcp, was second on 38 and Ken Clough, 28 hcp, third on 37 pts.

Carol Leaman, 34 hcp, won the Au Caprice at the same course on Saturday with 42 pts.

Carol Allen, 21 hcp, was second on 27 points and Pat Creighton, 15 hcp, was third on 24 pts.

Fox hunts win: Ken Fox, 26 hcp, won La Moye Golf Club’s Prawn Salver on Saturday with 35 points.

Malcolm Shaw, 11 hcp, was second on 34 pts and Luke Kellett, 17 hcp, was third on 33 pts.

Firby first: David Firby, 15 hcp, won the Royal Jersey GC’s P Crowhurst Cup with a net 65.

Matt Vincent, 3 hcp, was second on 68 and Mark Davies, 18 hcp, was third on 68.

MOTORSPORT – Beau Pr? trial: Mark Rive won the A Route of the Jersey Classic and Modern Trials Club motorcycle trial yesterday at Beau Pr?.

Other results – B Route: Oliver du Feu; Pre 65 Premier: Graham du Feu; Twin Shock Premier: Vince Lees Baker; C Route: Thomas Jones; Pre 65: Mark Williams; Twin Shock: Andy Jeanne; Junior A: Adam Vibert; Junior B: Amelia Jeanne; Junior Small Wheel: Kealon Bisson

BOWLS – Walter Adamson Memorial: Freda Videgrain, Brian Luce and Marlene Foster won the Jersey Indoor Bowling Association’s annual Walter Adamson Memorial Tournament.

The trio beat Peter Horn, Cathy Le Sueur and Ryan Videgrain 17-3.

Proceeds were donated to Jersey Hospice Care.

SQUASH – CI Championship: Jersey’s Rob Hickling lost out to Martin Watts (Guernsey) 3-2 in the men’s final at the NRG International CI Squash Championship.

However, Jersey’s Kate Cadigan won the ladies’ final, beating Guernsey’s Natalie Dodd 3-0.

Martyn Scriven (Jsy) won his first title, beating Max Trouteaud 3-0 in the men’s vintage competition.

Jersey’s John Wood beat Guernsey’s Larry Grover to win the men’s vet title.

- Advertisement -
- Advertisement -

Latest Stories

- Advertisement -

UK News

Read the latest free supplements

Read the Town Crier, Le Rocher and a whole host of other subjects like mortgage advice, business, cycling, travel and property.