Advertising

Weekend sport in brief

Sport | Published:

BADMINTON: Jersey's Mariana Agathangelou won two gold medals in the ladies and mixed doubles, and a bronze in the singles of the under-19 Notts and Derby Open this weekend.

SWIMMING: Jersey Swimming Club finished third in their third and final round National Speed league match in Southampton on Saturday.

Despite a host of personal best times and many improvements on their first two swims, JSC placed behind overall winners Guernsey Swimming Club.

VOLLEYBALL: Walkers strengthened their lead of the Insurance Corporation JVA mixed division league with a 25-9, 25-17, 25-13 victory over Jersey Evening Post.

Usual Suspects remain second, with a game in hand, after beating Peter Green Builders 25-7, 23-25, 25-16, 25-16.

CROSS-COUNTRY: Jersey Spartan AC's Graeme Le Maistre cross-country series winners around St Catherine's Woods yesterday were - Boys' winner: Elliott Dorey; Girls: Felicity Johnson-Deeley; Men: Andrew Murfin; Ladies: Jo McGarry.

MOTORSPORT: Paul Mollett won the Jersey Motor Cycle and Light Car Club's Jocelyn Cup yesterday with his win in the Adult A class.

Other class winners: Adult B+ Route: Terry Gibaut; Adult B: Dougie Corbett; Adult C: Andy Jeanne; Junior Class A: Daniel Jeanne; Junior Class B: Richard Vibert; Junior Class C: Christopher Vibert; Junior Class D: Richard Pallot; GOLF: La Moye GC's Deutsche Bank Texas Scramble results were: 1, Tom Haire, Tony Mauger, Jim Docherty, Derek Keylock: nett 59.1; 2, Brett Allen, Roger Bass, John Marshall, Martin Hanley: nett 61.4; 3, Josh Ozard, Donny Marshall, Chris Dickinson, Geoffrey Fiott: nett 62.5.

BOWLS: Ladies singles final: Gaynor Thomas bt Sue Dingle 21-5; Men's under-25's final: Scott Ruderham bt Malcolm De Sousa 21-18; Ladies triples: Lindsey Greechan, Helen Greechan and Chris Grimes bt Margaret Le Sueur, Joan Renouf and Margaret Andrieux 24-10; Men's pairs: Thomas Greechan and John Lowery bt Angus McKinnon and Derek Boswell 28-12; Men's fours: T Greechan, Alan Shaw, J Lowery and Jamie MacDonald bt Ian Hodgetts, Cyril Renouf, Maurice Andrieux and D Boswell 20-9.

Advertising

CROSS-COUNTRY: Alexander Forbes cross country league - race four results at Queen's Valley: Girls 7-8 years: 1, Rhianna Donaldson 7.44; 2, Flora Davenport 8.11; 3, Jodie Blampied 8.15.

Girls 9-10: 1, Roseanna Hill 8.01; 2, Daisy Letch; 3, Phoebe Gould 9.56.

Girls 11-12: 1, Danielle Leerson 13.23; 2, Tracey De Oliveira; 3, Elena Mather 15.34.

Boys 7-8: 1, Ben Chadwick 6.54; 2, Samuel Mahrer 7.02; 3, Remy Hidrio 7.06.

Advertising

Boys 9-10: 1, Oliver Terry 6.30; 2, Tom Ward 6.41; 3, Cameron Donaldson 6.51.

Boys 11-12: 1, Elliott Dorey 11.25; 2, Sam Ward 12.16; 3, Charlie Griggs 12.55.

SHOOTING: The Modern Military Arms Association's team match results at Crabbé on Saturday were: 1, Alex Pett, Steve Gallichan, Mike Kemp: 300 plus 200; 2, Lance Euston, Stafford Slater, Mark Douglas: 300 plus 100; 3, Gillean Campbell, Richard Honeycombe, Fabrice Le Luyer: 200; 4, Francoise Le Luyer, William Goode, Richard Le Brocq: 200; 5, Peter Le Sueur, Andy Evans, Chris Langlois: 200; 6, Damien Horn, Gayle Jones, Martin Journeaux: 200.

s SAILING: IRC Sportsboat winner: The Dog's...!; IRC Cruiser / racer: 1, Toybox R&A Sugden / J Baines 1.11.32; 2, Jammin' G Pipon and P Williams 1.11.33; 3, Shasa V Smith 1.11.53; RCH Cruiser/racer: 1, Genie R Perkins 1.20.51; 2, Cavallo B Harland 1.21.13; 3, Cassiopeia C Weeks/C Petra 1.25.59.

RCIYC Winter Dinghy Series Races five and six results from race five were as follows - Class A: 1, Ndoto J Speller/M Le Couteur; 2, Out of Control S Benest/R Fitzgerald; 3, RUS D Carter.

Race six: 1, Out of Control; 2, Ndoto; 3, RS400 D Williams.

Class B: 1, Funky Fly L Carter; 2, Geronimo C Perkins; 3, Ooh la la! G Moisan.

Race six: 1, Geronimo; 2, Funky Fly; 3, Ooh la la! HOCKEY: Men's Div I: VicCollege 1sts lost to OV Convicts 2-1; JHC Leopards bt Hautlieu 1sts 5-1; OV Victims bt JHC Thornbacks 10-3.

Div II: JHC Lions lost to Crusaders 1sts 4-2; OV Vets bt Victoria College 2nds 2-1; JHC Tigers bt Hunters 1sts 3-1.

Ladies' Div I: Casareans Juniors bt RWB 5-2; Nomads bt Jersey Ladies 1sts 2-1.

Development: Quackers E&Y Mallards bt Jersey Ladies 2nds 3-2; Nomads 2nds lost to Eagles Juniors 5-3.

Sorry, we are not accepting comments on this article.

Advertising

Top Stories

Advertising

More from the JEP

UK & International News